СТЕВІЯ (МЕДОВА ТРАВА) — ПОДАРУНОК НЕБА

1

Це Було в ті роки, коли Японія, віддалена від нас територіально й культурно, ставилася до цієї рослини як до Богом посланої. (У 1946 році її було завезено сюди з Парагваю). З допомогою  стевії цей східний народ оздоровлювався від ядерної катастрофи, рослина увійшла до однієї з державних програм. Там и досі з неї виготовляють ліки, продукти харчування. А спробуйте вивезти  з Японії бодай один грам цієї цілющої рослини. Лиха не обберетесь. Вона там вважається національнім багатством.

НЕ  ТАК  ЛЮДИ  ЛЮБЛЯТЬ  ЦУКОР,  ЯК ПАРАЗИТИ,  ЩО  В НИХ  …

Відомо, Що чорнобильська катастрофа в сотні разів згубніше вплинула на здоров’я української нації, ніж свого часу бомбардування Хіросіми й Нагасакі  на здоров’я японців. Схоже, ми не зовсім зрозумілі, що трапилось  тоді, наприкінці квітня 1986 року. Якби ясним було те усвідомлення, гуртувалися б, не просто виживали, а високо цінували  б вартість власного життя, йдучи в ногу з цивілізованими народами світу.
Отож коли порівнюєш шлях стевії до українців и до японців, стає прикро. Так, наприклад, японський законом суворо  забороно вивозити рослину з Країни. У нас по ній ледве  не топчуться, не бажаючи знати, яка то велика цінність … Втім, не лише в Україні. Так само складно інформація про унікальну рослину пробивається і до свідомості братів-слов’ян. Розповідають, Що один російський вчений виростив близьким двох тонн стевії. Він  намагався розповісти людям про диво-рослину, пропонуючи умовну ціну, проте — жодної реакції, урожай довелося спалити.
Та що прості люди!  Часом  не знають про неї й дуже відомі  лікарі та цілителі.

Надія Семенова, наприклад, яка здобули велику популярність у всьому світі як спеціаліст з очищення організму, в одній зі своїх книжок розповідає історію знайомства  зі стевією. Дізналася цілителька про неї  лише у січні 2002 року. Маючи попередня інформацію про рослину як природного підсолоджувача, вона приїхала до своїх друзів у Київ, щоб розпитати, де й хто в Україні вирощував и досліджував рослину. Їй пощастило: друзі запросили на вечерю співробітника Інституту цукровий буряків Володимира Стефанюка. «Того вечора я твердо вирішила, — пише Надія Семенова в своїй книжці « Стевія — рослина ХХІ століття », — мої слухачі Програми « Очистити и живи без паразитів » ніколи  не отримають до столу жодної крупинки цукру».
Як бачимо, з усього спектру лікувальних властивостей стевії  відома цілителька виділила лише  антипаразитарну.

Значне мірою саме тому, що вивчення вплив паразитів на здоров’я людини — її основна тема в цілительстві. На переконань Надії Семенової, кандиди, ці найменші паразити, до невпізнанності змінюють наші внутрішні органи, порушуючи  їхні функції. Як вона пише, кандиди можуть буті причиною Більше 150 хвороб.  Насамперед про наявність цього «населення» всередині нас свідчіть така поширена  хвороба, як дисбактеріоз. Доведено, що найкращий грунт для комфортного почування цих паразитів всередині нас створює саме цукор.
«Чого варті методи антибіотикової терапії, — пише Надія Семенова, — якщо  після кожної чергової порції ліків ми їмо цукерки, варення, пряники? ..»

СТЕВІЯ ЧИ ЦУКОР — ВІРІШУЙТЕ САМІ

Отож, повернувшись до рідного Сочі, цілителька виявила на спеціальному приладі, що стевія має значну антипаразитарну дію .  Вона не поступається таким сильним у цьому відношенні рослина, як женьшень, елеутерокок, аралія маньчжурська, шипшина.
Виникає запитання: як же бути з цукром? Ми ж настільки звикли до цього продукту?  Та як не зважати  на ту значну шкоду, яку завдає  він  нашому організмові?
Ще 50 років тому цукор був  рідкістю для більшості людей. А в 1990 році обсягах цукру, спожитих на людину в колишньому  СРСР, досягнув дуже високого рівня — близьким 40 кг за рік. Цей продукт витіснив мед, солодощі з висушених фруктів та овочів, які століттями смакували  наші предки. З часом вчені довели, що саме цукор є основною причиною дисбактеріозу — хвороби, від якої походить  більше  150 захворювань.  Ось вам результати  любові  до солодощів … То їсти цукор чи не їсти? Одне можна сказати: ті, хто віддадуть переваги стевії (хоча б питимуть з неї чай), невдовзі пересвідчаться, що вчинили правильно.

1

ЧОМУ  БАГАТО  ЛІКАРІВ  НЕ  ЧУЛИ  ПРО  СТЕВІЮ?

Мудрі люди кажуть: «До лікаря йдуть щоб лікуватись, а до бджоляра та травозная йдуть щоб вилікуатись  та ніколи не хворіти».

А мудрий  Авіценна в одній зі своїх праць  стверджував, що немає такої хвороби, щоб її не можна було вилікувати  рослинами.

Та чи потрібні здорові люди  аптекарям,  лікарям,  виробникам ліків…?

Отож бо.

Ось якої думки з цього питання  завідувач лабораторією природних цукрозамінників Українського науково-дослідного інституту цукрових буряків, кандидат сільськогосподарських наук Володимир  Стефанюк :
«— Чи доводилося вам спостерігати приклади зцілення стевією?
— Якось звернувся до мене один чоловік, — розповідає пан Володимир, — уже у віці, й попросив: «Синку, я чув, що у тебе є трава, яка допомагає від цукрового діабету. Хвороба загострилась так, що навіть борщу не можу з’їсти». Я набрав тому дідусеві целофановий мішечок стевії. А через півтора місяця він прийшов й сказав: «Вже і борщ їм, і навіть чарку іноді п’ю, а рівень цукру, уявіть, знизився з вісімнадцяти до семи мілімоль на літр крові» (норма: 3,2-5,6 млмоль/л).
— Чи призначають зараз стевію в офіційних медичних установах?
— На жаль, багато лікарів нічого не знають про рослину, тому, наприклад при діабеті, призначають штучні цукрозамінники: аспартам, сахарин, цикламон. А їх ще в 1984 році було законом заборонено, бо вони шкідливі для психіки, провокують виникнення онкозахворювань. Проте сьогодні Міністерство охорони здоров’я дозволяє використовувати штучні цукрозамінники. Висновок один: чиновники дбають про свою кишеню, а не про здоров’я нації. Схожа ситуація і в розвинених країнах. От, наприклад, в США з лікувальною метою стевію практично не використовують: там погодою на ринку керують заводи-монополісти, що виготовляють штучні цукрозамінники. Їхній чистий прибуток щороку складає близько 70 мільярдів доларів.
— Що потрібно для того, аби вирощувати стевію в Україні?
— Одне потрібно: зрозуміти, що стевія сприяє оздоровленню нації і прийняти відповідний Закон.
— Які хвороби, крім діабету, можна вилікувати з допомогою цієї рослини?
— Стевія — продукт, який сам Бог послав для підтримки й профілактики здоров’я в тяжких екологічних умовах. Вона допомагає при захворюваннях печінки, жовчних шляхів, підшлункової залози, атеросклерозі, гальмує старіння організму, відновлює стан органів і систем після тяжких і тривалих хвороб, алкоголізму, наркоманії… Це далеко не весь перелік. Проте стевія — не панацея.
— Пане Володимире, а ви особисто вживаєте стевію?
— Звісно. Навіть у відрядження  без неї не їду: накрапаю в чай сиропу — ніякий цукор не йде в порівняння!»

ДЕЯКІ ФАКТИ ПРО СТЕВІЮ

Крім того, що стевія є незамінним продуктом в раціоні харчування діабетиків та онкохворих, ця диво рослина має багато інших цілющих властивостей:


1. Ефірне масло стевії містить понад 53 різних речовин і компонентів. Воно має протизапальну і загоює, тому ефективно при різних подразненнях шкіри, порізах, опіках, обмороженнях, екземі. Якщо рану змочити розчином стевії, то вона заживає без рубців. Також прискорюється загоєння трофічних виразок. Настій застосовують для лікування гнійних ран і післяопераційних швів.
2. У стевії присутні дубильні речовини, які зв’язують білки слизових оболонок і шкіри, перетворюючи їх на більш міцні нерозчинні сполуки, позбавляючи їжі бактерій, що потрапляють на ушкоджені ділянки. Тому рослина має виражену протизапальну і захисну дію.
3. Стевія зменшує біль при опіках і укусах отруйними комахами.
4. Концентрований настій стевії винятково корисний для регулярного догляду за шкірою різних типів. Регулярне застосування у вигляді масок робить шкіру м’якою і пружною, розгладжує зморшки. Препарати, створені на основі цієї рослини, ефективні для догляду за шкірою навколо очей.
5. Стевія допомагає боротися з різними шкірними захворюваннями, в тому числі з дерматитами і екземою.
6. Лист стевії містить кремнієву кислоту, яка поліпшує стан сполучної тканини, шкіри, волосяного покриву і нігтів. Відвар стевії успішно застосовують, наприклад, для лікування себореї.
7. Речовини, що містяться в цій рослині, перешкоджають зростанню і розмноженню ряду бактерій та інших інфекційних організмів, включаючи бактерії, що викликають захворювання зубів і ясен. Стевія оберігає емаль зубів від руйнування, її використовують в зубних пастах, полоскання, жувальних гумках при карієсі і парадантозе.
8. Поєднання колоїдного срібла і відвару стевії дозволяє багаторазово підсилити ефект готового продукту, як у напрямку антибактерицидне і протизапального впливу, так і в напрямку харчування, пом’якшення, регенерації і уповільнення процесів старіння шкірного покриву.


Агротехніка вирощування стевії

Стевію легко може виростити кожен. Вона розмножується зеленим живцюванням, відводками, поділом куща. Але всі ці методи вимагають значних витрат енергії, особливо в холодний період року. Набагато простіше вирощувати стевію з насіння. Щоб уникнути помилок при цьому, скористайтеся моїми рекомендаціями.
Необхідно заздалегідь підготувати компоненти для приготування грунтосуміші — в рівному співвідношенні чорнозем і лісову перегнійну землю. У лісі, в лісопосадках під деревами або кущами зніміть верхнє неперегнивше  листя, потім до твердого грунту виберіть перегнилий шар — це і буде лісова перегнійна земля.
Чорнозем і лісову землю (без всяких добавок!) просійте через решето з круглими отворами діаметром 50 мм, добре змішайте. Заповніть цією сумішшю будь-яку ємність шаром 10-12 см або пластикові одноразові стаканчики. Ущільніть, вирівняйте грунтосуміш, добре зволожите теплою водою. Розкладіть насіння по поверхні і притисніть їх пальцем до грунтосуміші. Так як насіння стевії дуже дрібні, то їх допускається закладати (з агрономічних мірками) на глибину не більш ніж у 2-2,5 рази перевищує товщину насіння в поперечнику. На 1 мм вміщується  4 насінини, а це означає, що глибше ніж на 0,5 мм закладати їх не можна. Багато хто, не розуміючи цього, закладають насіння на глибину в 2-3 см, в результаті не отримують сходів, незважаючи на високу схожість посівного матеріалу.
Накрийте посіви плівкою. Насіння стевії може сходити і при температурі 17-20оС, але оптимальною для швидкого отримання сходів є температура 25-30оС. Для цих цілей підходять парник, інкубатор, будь  який ящик з підігрівом електролампочки (краще знизу) та ін.  Краще всього, якщо температура в зоні коренів буде на 2-3 градуси вище. Посіви щоденно перевіряйте, стежте за тим, щоб грунт під плівкою не пересихав.
Сходи стевії відрізняються від сходів інших культур тим, що вони не витягуються, бо ця рослина належить до чагарникових порід. Щодня, але помірно поливайте їх. До пікіровки рослин в пластикові стаканчики або торф’яні горщики слід приступати у фазі 6-8 пар справжніх листків (у цей період вже починають утворюватися кореневища). Розпікіровані  рослини необхідно притінити  спанбондом «павутинка», марлею для кращої приживлюваності. Пізніше розсаду обережно привчайте до сонячного освітлення, так як незагартовані рослини можуть загинути.
Після закінчення весняних похолодань розсаду стевії висаджують у відкритий грунт. Відстань між рослинами 25-30 см, між рядами — 50-60 см. Догляд за стевією звичайний: поливи, розпушування, боротьба з бур’янами.
Листя відрізають під час бутонізації — в цей період вони найбільш солодкі. Їх добре просушують в тіні, відокремлюють від стебел, які не мають солодких речовин, подрібнюють на кавомолці в порошок і зберігають у скляному посуді з кришкою.
Прибравши перший урожай, кореневища рослин викопують до настання осінніх заморозків і пересаджують в квіткові горщики об’ємом не менше 2 л і продовжують вирощувати стевію в теплиці або на підвіконні. Після періоду спокою (1-1,5 місяця) стевія знову відростає, і в січні прибирають ще один урожай листя.
У березні відростки стевії присипають  грунтосумішшю для вкорінення. Вкорінені відростки висаджують у пластикові стакани без дна (з пластикової пляшки виходить два стакани) і пересаджують в парник або теплицю з подальшою пересадкою у відкритий грунт. Ці рослини використовують для одержання насіння.
Стевія не хворіє і не уражується шкідниками (якщо її не висаджувати поруч з деревами або чагарниками), добре реагує на підживлення свіжим коров’яком або рідиною. Добре росте на будь-яких грунтах, крім засолених. Але краще їй підходять легкі супіщані чорноземи, заправлені перегноєм або компостом.
Не бійтеся вирощувати стевію медову, вона допоможе вам вирішити накопичені проблеми зі здоров’ям і уникнути нових. Стевія поліпшить ваше самопочуття і поверне бадьорість. Адже недарма, на думку вчених, стевія медова — це еліксир ХХI століття.Підготував                                                                               М.Саволюк


Контактная информация   для консультаций:

Саволюк М.О., 24000,  вул. Тропініна,34, м. Могилів-Подільский, Вінницька область, Україна, тел/факс (+38-04337)-6-56-92, моб. 096-464-17-90,

Емейли: savolyukvm@list.ru, mpdemokrat@gmail.com

Іван-чай – супер-чай і медонос!

Іван-чай, або кіпрей вузколисний – це багаторічна рослина сімейства кіпрейних, заввишки до 150 см.

Корені товсті, повзучі, сильно розвинені. Стебла прямостоячі. Листя чергові, ланцетові, гострі, зверху темно-зелені, голі, знизу — сизувато-зелені, матові, з добре помітним жилкуванням. Довжина листа 5 – 12 см., ширина 0,7 – 2 см.

Квітне рослина в червні – серпні. Розмножується кореневищами і насінням. Назва латиною – Chamaenerium angustifolium (L.) Scop.

Кіпрей вузколисний поширений майже по всій території України, Білорусі і Росії, в тому числі в Сибіру і на Далекому Сході. Рясно росте на гарі, лісових вирубках, насипах і вздовж доріг. Чимало його і у нашій місцевості, зокрема, дуже рясно він росте  на узліссях та видолинках вздовж  дороги Могилів-Подільский-Бердичів.

У деяких місцевостях іван-чай називають пуховиком, оскільки його насіння має чубок з довгих білих волосків. Коли плоди-коробочки розкриваються, над чагарниками іван-чаю носиться пух. Насіння з пухом можна використовувати для набивання подушок.

Із стебел при обробці в’ють вірьовки, роблять тканини. Деревина йде на виготовлення ізоляційних плиток. Молоді кореневища солодкі, їх можна їсти як у сирому, так і у вареному вигляді. Молоде листя і пагони додають в супи і салати. З висушеного коріння роблять муку для випічки дієтичного хліба і оладок. Підсмажене коріння використовується для виготовлення кави. З листя готують ароматний «капорський» чай. Рослина є дуже хорошим медоносом.

Найкращий у світі чай – під боком!

Напій з  листя іван-чаю, як вже було зазначено, іноді називають капорським чаєм. Це назву він заслужив в дореволюційний час, оскільки в селі Капорьє Петербурзької губернії з нього готували капорський чай. Спочатку його використовували для підробки зеленого китайського чаю.  Потім він почав розповсюджуватися офіційно під своєю власною назвою та став важливим продуктом російського експорту. У XIX-му та на початку ХХ століть іван-чай конкурував на світових ринках на рівних з індійським та китайським чаями, був таким самим знаменитим товаром, як персидські килими, китайський шовк, дамаська сталь. Моряки брали з собою цю запашну траву – для пиття і як подарунок в заморських портах.

Перша світова війна та революції зірвали експорт іван-чаю і він втратив свої ринки збуту, які перейшли до звичайних чаїв. Та і підзабули його за ці роки. Радянська влада навіть не намагалася відродити вирощування та експорт цього чаю, оскільки приділяла більшу увагу розвитку чайних плантацій на Кавказі, у Краснодарському краї, у Середній Азії.  На додаток, з часом, чимале значення для міжнародних торгівельних відносин набув імпорт чаю з дружніх держав – Індії і Китаю. Саме тому в СРСР  може і не згадували за іван-чай.

із набуттям Україною незалежності  ми змушені  експортувати заморські чаї та таким чином інвестувати економіки чужих держав, хоча маємо власний аналогічний  продук із кращими властивостями.  Останнім часом  популяризацією та вирощуванням іван-чаю в Україні займаються окремі садіники-любителі та бджолярі. Одна із таких плантацій іван-чаю нещодавно закладена пасічникамив с. Балки, поблизу м. Могилева-Подільського, що на Вінничині

Капорський чай відрізняється тонким ароматом, своєрідним смаком і володіє цілющими властивостями. За смаком він майже не відрізняється від звичайного зеленого чаю найкращих сортів. Єдиною відмінністю є те, що капорський чай майже не має терпкості, що притаманна звичайним чаям, та яка пов’язана з більш високим вмістом у тих чаях таніну. У кіпреї таніну менше, що в багатьох випадках навіть є його перевагою.

Лікарською сировиною є листя і квітки. Збирають їх в період цвітіння, сушать виключно у тіні, краще – на горищах з хорошою вентиляцією. Після збору їх подрібнюють, мнуть (скручують в трубочки) і поміщають в поліетиленовий мішок для ферментації. Хоча, краще, щоб мішок був з натурального матеріалу. Згодом зберігають у щільно закритій тарі.

Лікувальні властивості.

Листя іван-чаю містить до 10% танінів пірогаллової групи, алкалоїди (близько 0,1%), слиз (до 15%), вітамін С (від 100 до 400 міліграма на 100 г сирої маси), цукор, пектин, дубильні речовини (до 10% і більше), фітостеріни (ситостерін).

У корінні рослини танін відсутній і менше міститься слизу.

Препарати кіпрею (настоянка, чай, настої, відвари) володіють заспокійливою (седативною), протисудомною, протизапальною (особливо при виразковій хворобі), болезаспокійливою (при запаленні слизистих оболонок), обволікаючою дією. Настій трави успішно замінює знеболюючі і заспокійливі пігулки, стимулює імунітет.

Впродовж сторіч препарати із кіпрею застосовуються при гастриті з підвищеною кислотністю, колітах, виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки. Іван-чаю у богатьох випадках під силу повністю вилікувати ці хвороби.

Чай або настої кіпрею можуть позбавити від необхідності операції з приводу аденоми передміхурової залози, збільшення простати сповільнюється або зовсім припиняється.

На основі іван-чаю фітотерапевти готують протипухлинні засоби.

Особливо корисно пити чай із кіпрею при анемії, адже це рослина дуже багата мікроелементами. А людям, що перенесли операцію або важку хворобу, іван-чай допоможе швидше встати на ноги.

При нервовій перевтомі і стресах його можна пити як заспокійливий засіб, та як такий що підвищує працездатність. Якщо пити його на ніч,  та ще з медом, він допомагає зняти денну напругу, розслабляє і запобігає безсонню.

Крім того, настій кіпрею регулює функції печінки і нирок, корисний при атеросклерозі.

Іван-чай — відмінна профілактика карієсу зубів, найкращий засіб при неврозах і інших розладах психіки.

Як вітамінний засіб свіжі кореневища кіпрею можна вживати в їжу як в сиром, так і у вареному вигляді. Бульби цієї рослини багаті крохмалем, полісахаридами, органічними кислотами і іншими цінними речовинами. А мед, зібраний бджолами з квітів іван-чаю, володіє дивно насиченим смаком і чудодійними лікувальними властивостями.

Іван-чай чудово виводить алкоголь з організму (можна сміливо пити вранці замість огіркового розсолу). І найголовніше: кіпрей не викликає ніякої залежності і дуже смачний.

Протипоказання для вживання іван-чаю тільки одне і те – лише для вагітних жінок: не рекомендується вживати у перший триместр вагітності.

Іван-чай ефективно використовується у фітокосметиці. Настій листя іван-чаю (3 столових ложки на склянку окропу) в охолодженому вигляді використовують у вигляді фітоаплікацій при сонячному дерматиті, рожевих вугрях, рожі і інших гострих запальних процесах.

Збирання і зберігання.

У побуті з лікувальною метою використовують верхівки і верхівкове листя. Цілісне листя кіпрею володіє значно меншою протизапальною активністю, тоді як у подрібненого листя вона вища. Таке явище спостерігається у зв’язку з комбінованою дією танінів і слизу.

Для чаю можна збирати листя майже від коріння.

Ні коли не збирайте рослини, які виросли по при дорогу (не ближче 30 метрів від дороги), не можна збирати на сміттєзвалищах, на скотомогильниках.

Висушене в тіні листя кіпрею дрібно ріжуть, заливають окропом з розрахунку 10 гр. сировини на 200 мл, настоюють 45 хв., проціджують і приймають по 1/3 склянки перед їжею 3—4 рази на день.

Деякі рецепти.

1. При виразці: 3 ст. ложки  іван-чаю залити стаканом окропу, потримати 15 хвилин на малому вогні, охолодити, процідити. Приймати по 2 ст. ложки 3-4 рази на день за 15-20 хвилин до їжі протягом трьох тижнів.

2. Замість кави: висушити на сковорідці коріння, змолоти їх в кофемолці. Готувати, як звичайну каву.

3. Відновлюючий чай: 5 ст. ложок іван-чаю залити літром води, кип’яти на малому вогні 15 хвилин. Пити, як звичайний чай.

Подготував М. Саволюк


Контактная информация для консультаций:
Саволюк М. О., 24000, вул. Тропініна,34, м. Могилів-Подільский, Вінницька область, Україна, тел/факс (+38-04337) -6-56-92, моб. 096-464-17-90, 066-062-68-81
Емейли: savolyukvm@list.ru, mpdemokrat@gmail.com

ГОЛОВАТЕНЬ (МОРДОВНИК)

Відноситься до роду головатень (Есітіпорз). Його родова назва походить від грецьких слів «еспіп» — їжак і «орзІ8» — схожий. У флорі України представлений чотирма видами: шароголовий, руський, озброєний і високий. Найпоширеніший є головатень шароголовий, який росте на узліссях, схилах і в заростях чагарників у Лісостепу й Степу. В останні роки він поширився і на півдні Полісся.

Цвісти починає приблизно з 15 липня і до 20 серпня, не менше місяця. Строки цвітіння можна регулювати, якщо в травні зкосити зелену масу, то рослини будуть цвісти в серпні-вересні, і бджоли будуть забезпечені взятком під час осіннього нарощування бджолосімей.
Медопродуктивність за різними даними буває 500-1200 кг/га. Квіти активно відвідуються бджолами, на одній голівці рослини буває працює одночасно до 5 бджіл. Відвідування розпочинається із сходом сонця і триває до заходу. Нектар виділяється протягом всього дня і за будь-якої погоди, виділяється так рясно, що коли виходить у лійкоподібне розширення, інколи заливає все суцвіття. Виділення нектару буває настільки щедрим, що, коли голівку ізолювати від комах, то через 48 годин вона буде залита нектаром, неначе її в нього занурювали. Нектар крутаю прозорий, безколірний, має легкий приємний запах і містить 65-70% цукру, виділяється безперервно і на місце щойно злетілої бджоли сідає інша. Головатень щедро забезпечує і пилком, пилок білуватого кольору, сформоване обніжжя світло-сірого кольору.
Плодів у суцвітті зав’язується понад 90%. Насіння дозріває у вересні-жовтні і зразу ж починає осипатись. Збирають плоди вручну. Переробляти плоди також тільки вручну, перетиранням голівок. Насіння залишають опушене. Пробували створити спеціальні барабанні пристрої для очищення насіння мордовника від їх пухнастих кожушків, але за такої обробки дуже багато насіння травмується і швидко втрачає схожість, тому використовувати такі пристрої недоцільно. Сушити насіння можна за звичайних умов.
Для вирощування головатня придатні різні грунти, окрім торф’яних. Однак краще росте на родючих грунтах. Росте на чорноземах і важких глинистих грунтах. Кращі попередники — озима пшениця, кукурудза та інші просапні культури. Посухостійкий, але чутливий до помірного зволоження.
Для висівання доцільно брати насіння з центральних суцвіть і суцвіть першого порядку. Середня маса сім’янок однієї центральної голівки становить 2,5-3,0 г, бічних — 0,8-1,2 г, маса 1000 насінин — відповідно 15-16 і 10-11 г, схожість — 70-90%.

Висівати краще восени у вересні-жовтні, до замерзання грунту без підготовки, або рано навесні. Для весняного посіву бажано провести стратифікацію в піску не менше місяця. Добрі результати дає снігування насіння. Можна висіяти безпосередньо на сніг, але для цього восени необхідно підготовити борозни і їх промаркірувати (виставити по борознах вішки через певні відстані, щоб можна було знайти їх прикритих снігом) або ж, навіть на підготовлений з осені грунт (заборонований і спланований). Коли установиться сніговий покрив, висіяти насіння і прикрити мульчею (перегноєм, тирсою, соломою). Висівати по снігу можна лише на рівних ділянках: на схилах при різкому таненні снігу насіння може піти за водою. Норма висіву 4-Ю кг/га. В ґрунт сіють на глибину до 3 см, широкорядним способом (60-80 см в міжряддях до 1 метра), а в рядах бажана відстань між рослинами 30-50 см. Загущені посіви не рекомендуються, тому що на третій рік рослини можуть не зацвісти. Сіяти доводиться тільки вручну. Коли появляться сходи, бажано провести догляд, хоча рослини й самі потім успішно перемагають усі бур’яни. Перший рік утворюється тільки прикоренева розетка з листям і рослина глибоко укорінюється, а на другий виростає високе стебло і зацвітає. А тому, щоб площа не «гуляла» в рік посіву, можна разом із головатнем висіяти однорічні медоноси, наприклад фацелію, гірчицю, соняшник, буркун або інші аналогічні культури.
Розмножувати головатень можна і способом пересаджування, для чого рослини скошують і через два тижні кореневища викопують та переносять на іншу ділянку. Не варто садити головатень на городі та дачних ділянках, оскільки насіння розсівається, рослини швидко розмножуються, мають потужну кореневу систему і позбутись їх надалі буде важко.
Як сказано вище головатень може сягнути до 3,5 м в висоту, але, як показала практика такі рослини ростуть на багатих ґрунтах і при високій агротехніці, яка полягає в тому, що в рік висіву після з’явлення сходів проводиться обсапування, прополювання від бур’янів, мотиження міжрядь (до змикання листків в міжряддях між собою), а в наступні роки — рихлення міжрядь восени і навесні. Для підвищення врожайності третього і наступних років старі рослини зрізують після збирання корзинок. Зрізані рослини бажано залишити на площі, а для швидшого розкладання їх і повернення в ґрунт поживної органіки скошені рослинні рештки краще подрібнити. Одним з варіантів для подрібнення довгих стебел можна застосувати фрезу мотоблоку.
В наступні роки догляд, також, необхідно проводити. Догляд полягає в тому, що потрібно проводити обробіток міжрядь з видаленням бур’янів і рослин головатню, які постійно будуть сходити від самосіву і тим самим знову ж таки загущувати плантацію. Крім того рихлення міжрядь буде забезпечувати збереження вологи, швидше перегнивання рослинних рештків і збагачення грунту органічними і мінеральними добривами. Догляд позначиться на кращому стані головатню, його медовій і нектарній продуктивності і відповідно на якості і виходу насіння. Можна, також, підживлювати ґрунт традиційними міндобривами, про це описується в різних літературних джерелах, але то вже хімія, яка все-таки забруднює і ґрунти, і воду, і все навколишнє середовище. Це вже вирішувати має кожний сам, що робити і, що для нього важливіше.
В природі ж головатень росте до 1,5 м заввишки, посіви з часом зріджуються і відповідно 1 га такого головатню ніяк не може дати меду до 1200 кг/га. Природні суцільні площі крутаю мають медопродуктивність до 300 кг/га.
Цінний головатень і як лікарська рослина, його насіння містить алкалоїд ехінопсин (1,5-2,0%), який збуджує центральну нервову систему, тонізує діяльність серця, підвищує артеріальний тиск, активізує периферичну нервову систему, підвищує тонус м’язів, судин, зменшує головний біль, втомлюваність, усуває загальну слабкість, відновлює сон і апетит, поновлює еластичність і гнучкість стінок кровоносних судин. Люди вражені паралічем, за допомогою головатню можуть скоро звестись на ноги. Його насіння застосовують також при радикулітах, розсіяному склерозі, міопатії, при лікуванні наслідків променевого впливу, після інсульту та інфаркту.
Для водного настою 2 чайні ложки насіння заливають 1 склянкою окропу, настоюють в теплому місті, або закутавши ковдрою — всю ніч. Ранком проціджують через 4-5 шарів марлі, перекладеної ватою, щоб затримати крихітні колючки. Добова норма — 1 склянка, її ділять на 3 прийоми і п’ють між їжею. Ефективність мордовника подвоюється, якщо перед заваркою змішати зі степним ковилом (2 чайні ложки в подрібненому стані).
Можна робити спиртовий настій: 2 чайні ложки очищеного насіння на 100 г. чистого спирту. На 21-й день процідити цей настій та приймати по 20 крапель двічі на день: вранці і ввечері.
Для зовнішнього застосування готують таку композицію: насіння головатая поєднують з травою материнки, м’ятою перцевою, мелісою лікарською у співвідношенні 1:3:3:4. Три столові ложки суміші заливають склянкою окропу, настоюють 4 години. Потім беруть 1 склянку цього настою, фільтрують і додають 1 склянку спиртового настою бруньок тополі чорної, складають марлю в 4 шари, змочують настоєм і прикладають до слабих місць. Застосовують при радикуліті, плекситі, міопатії, невриті лицьового нерва, артриті і артрозі, спондиліті та остеохондрозі. До спиртового розчину тополі чорної і відвару мордовника можна додавати хрін. Беруть по півсклянки настою тополі чорної і відвару плодів головатая, додають 4 ложки тертого хрону, розмішують і прикладають до уражених місць при радикуліті, плекситі, міопатії, невриті лицьового нерва не довше, ніж на 3-5 або 10 хв. Процедуру повторюють 2-3 рази на тиждень.

Крутай — високопродуктивна олійна рослина. В його плодах міститься до 38% високоякісної олії, при урожайності 30-50 центнерів з 1-го га можна одержати 10-12 центнерів олії, навіть соняшник у цьому поступається крутаю.
Головатень успішно використовують на сидерацію, підвищуючи врожай різних культур. Відмерлі стебла рослин багаті на калій і безліч мікроелементів.

Стебла прямі, висотою може сягнути до 3,5 метрів, прості або гіллясті у верхній частині, іноді опушені. Листки колючі, перистолопатеві або перистороздільні, розміщені почергово, довжиною до 25 см і шириною до 6 см. На верхівках пагонів утворюються суцвіття-кошики кулястої форми, на одній рослині може бути до 20 голівок. Квітки дрібні, трубчасті або лійкоподібні, голубі, сині, рожеві або білі, зібрані в головчасті суцвіття. Кожна голівка має до 200 келихоподібних суцвіть-корзинок, кожна з яких складається з однієї двостатевої трубчастої квітки, вкритої трьома шарами плівчастих обгорток різної будови. Плід сім’янка, схожий на плід вівсюга. Особливістю головатню є дуже глибоке залягання коренів (глибше ніж 2 м), тому нектаропродуктивність не знижується навіть за сильної посухи.

Подготував М. Саволюк


Контактная информация для консультаций:
Саволюк М. О., 24000, вул. Тропініна,34, м. Могилів-Подільский, Вінницька область, Україна, тел/факс (+38-04337) -6-56-92, моб. 096-464-17-90, 066-062-68-81
Емейли: savolyukvm@list.ru, mpdemokrat@gmail.com

Гриб веселка звичайна (панна)

http://www.zooeco.com/Im6/Phallus%20impudicus2.jpg

Основні ефекти:

активація протипухлинної імунної функції організму;
• викликає вироблення організмом людини перфорина, який не дає раковим клітинам ділитися і формуватися в пухлину;
• розсмоктування злоякісних (саркома, меланома, лейкоз та інші онкологічні захворювання) і доброякісних пухлин (поліпи, кісти, аденоми гіпофіза, аденоми простати та ін);
• виводить холестерин, знижує тиск, запобігає розвитку атеросклерозу;
• загоює виразки ШКТ;
• знищує віруси герпесу, грипу, гепатиту, цитомегаловірус;
• знищуючи приховані інфекції, підвищує потенцію, бореться з безпліддям;
• знімає запалення ШКТ, нирок, печінки, запалення і болю в суглобах (подагру)
• при тромбофлебіті, паралічі, збільшенні щитовидки;
• при зовнішньому застосуванні позбавляє від трофічних виразок, пролежнів, болів у суглобах, пухлин шкіри, загоює укуси, є протисвербіжну, знеболюючий засіб.
Препарати веселки поєднуються з будь-якими ліками.

Способи приготування і застосування:

Для внутрішнього застосування:
«Яйця» гриба веселки обтирають сухою ганчіркою (мити небажано — Ред.), розрізають і заливають  горілкою. При гастритах різної форми, при виразці шлунка, коли болять нирки, при подагрі, поліартриті паралічі і онкологічних захворюваннях:

 

 

Рецепт-1.

Настоянка: 5г. порошку або 50 г. веселки заливається 200 мл. горілки, настоюється 2 тижні в холодильнику. Фільтрувати не треба — чим довше стоїть, тим краще.
Приймати від 1 ч. ложки до 3 ст. ложок в залежності від захворювання.
Наприклад, щоб знизити тиск при гіпертонії, достатньо всього 1 ч. ложки такої настойки 2 рази на день.
При пухлинних захворюваннях приймати по 1ст. ложці 2-3 рази на день.
При інших захворюваннях по 1 ч. ложці 2-3 рази на день.
Профілактичний курс лікування — 30 днів (проводиться 2 рази в рік), терапевтичний курс 3-4 місяці.


Рецепт-2.

При гастритах різної форми, при виразці шлунка, коли болять нирки, при подагрі, поліартриті паралічі і онкологічних захворюваннях:
5г. порошку або 50 г. веселки заливається 200 мл горілки (міцністю до 38%). Дають настоятися 30 днів у темному, сирому місці — бажано в холодильнику (банку при цьому потрібно щільно закрити  кришкою).
Після того як веселка настоїться, приймають 3 рази на день по 1 стіл ложці за 20 хвилин до їжі — так продовжувати протягом місяця. Потім роблять перерву на 1-2 тижні і потім знову проводять курс лікування.


Рецепт-3. Особливий рецепт при лікуванні раку.

Рак — це грибкове захворювання, а тому боїться вищих грибів, особливо гриба веселку. Є приказка: клин-клином вибивають. Та в нашому випадку таким клином є українська королева грибів — веселка.
6-7 грибів (100 г) порізати ножем з нержавіючої сталі щоб гриби не окислилися (ніж бажано освятити у церкві). Потім банку з грибами (1 л.) залити доверху 50% горілкою або самогоном (але не спиртом), щільно закрити кришкою і поставити в темне місце на 14 -21 день. Кожен день потрібно струшувати настоянку.
Коли вона буде готова, починайте лікування: 3 л. настойки гриба потрібно випити з перервами, а 1 л. так: за 20 хв. до їди по 1 ст.л. 3 рази на день. Запивати сирим свіжим яйцем або 1 ч.л. меду. В цей же час, тільки окремо, потрібно приготувати і пити чагу — березовий гриб, зростаючий на живий березі. Цю настоянку пити 2 рази на день по 1 дес.л. або по 1 ч.л. вранці і ввечері. Випили 1 л. веселки і 300 г. чаги — це буде 1 курс лікування. Потім зробити 10 днів перерву.
У перерві попити різні травки, кому які підходять, залежно від того, у кого яка хвороба. Наприклад, якщо збільшення щитовидки, то можна попити пятипал, червону лісову герань, шабельник, нагідки, деревій, спориш.

Через 10 днів почніть другий літр веселки і 300 г. чаги. Знову перерва 10 днів і третій літр. Таким чином ви пройдете три курси лікування. Лікуватися буде нескладно, при цьому можна робити хіміотерапію, якщо лікарі призначили. Це не зашкодить вашому здоров’ю.
Буває, що люди вже мають 4 стадію раку і, дізнавшись про цю чудо-настоянку сумніваються, чи варто її приймати. Так, настоянка і в цьому випадку допомагає. Є багато онкохворих, які були засуджені до гіршого.  Є багато випадків, коли лікарі вже відмовлялись від хворого бо хвороба  прогресувала, пухлина росла, і метастази з’являлися в різних місцях. Рідні забирали хворого додому і чекали що Бог дасть. Але коли хворі починали вживати настоянку веселки звичайної і гриба чаги то багато із приречених  живі і здорові до сьогодні.


Для зовнішнього застосування:


Рецепт-1.

10 г сухої (100 р. свіжої) веселки залити 200 мл горілки і витримати протягом двох тижнів у холодильнику. Фільтрувати теж не треба.
Обробляти виразки, рани, пухлини 2 рази на день, але тільки примочками — не компресами.


Рецепт-2.

5г. порошку веселки залити підігрітим на водяній бані лняною або оливковою олією 150мл. Перемішати. 3 год.  настояти в теплому місці, наприклад, поряд з батареєю. Потім на 5 днів поставити в холодильник для настоювання. Настій не проціджувати.
Приймати залежно від тяжкості захворювання: по 1 ч. ложці або 1 ст. ложці 2-3 рази на день.

Рецепт-3.

0,5 г. порошку веселки (мірну ложку) залити 200мл. теплої кип’яченої води.
Настоювати 8 годин. Перед вживанням перемішати. Пити по 1/3 склянки 3 рази на день за 20 хв. до їжі.

Протипоказання:

Не рекомендується вагітним і годуючим жінкам, дітям до 12 років.

Загальна інформація про гриб:

Латинська назва гриба: Phallus impudicus. Клас: Basidiomycetes — базидіальних грибів, базидіоміцети. Підклас: Homobasidiomycetidae (Holobasidiomycetidae) — Гомобазідіоміцети, холобазідіоміцети. Порядок: Phallales — Веселкова, фаллюсовие. Вид: Phallus impudicus — веселка обикновенная. Середовище існування: листяні і змішані ліси багаті гумусом. Спори: яйцеподібні, еліпсоїдної форми, гладкі, колір зеленувато-желтоватий. Развивается в грунті як яйцеподібна структура, розмір 40-60 x 30-50 мм.
Веселка звичайна росте в змішаних і листяних лісах і його називають грибом-загадкою. Цей дивовижний гриб зайняв гідне положення в книзі рекордів Гіннеса завдяки своєму швидкому зростанню. Ніжка гриба росте 5 мм за хвилину. Перетворюється з форми яйця до форми дорослого гриба за 40 хв.! Всього лише за 2 дні гриб встигає з сірого непоказного зачатка, що нагадує яйце, перетворитися в калюжку погано пахнучого  слизу.
Хитра веселка виливає, м’яко кажучи, неприємний запах падалі для приваблення  комах. Ошукані мухи з розчаруванням летять від гриба, несучи на своїх лапках його спори. Ось таке хитре розмноження!
У XX столітті цей гриб викликав сенсацію, біохіміки виявили в ньому високу концентрацію фітонцидів, які здатні знищувати будь-які віруси. Також веселка стимулює вироблення перфорінов і лімфоцитів у людини, які вбивають ракові клітини. А поет А.С. Пушкін настойкою веселки лікував тромбофлебіт.
Діючі речовини веселки викликають посилене вироблення в організмі перфорінов, Також був виявлений механізм, в якому при введенні в організм екстракту веселки, зрілі цитотоксичні лімфоцити (ЦТЛ) в набагато більшій кількості (з 30 до 82%) впритул підходили до атипових клітин і запускали перфоріновий механізм знищення ракової клітини.
Гриб веселка їстівний в сирому вигляді. За смаком нагадує сиру картоплю.


Підготував                                                          М.Саволюк


Контакти:  тел. 096-464-17-90, 066-062-68-81, E-mail
:  savolyukvm@list.ru

Використані джерела:
Енциклопедичний довідник «Лікарські рослини», А.М.Гродзінській, Київ, 1991 р.
• Все про гриб веселка — http://grib-veselka.at.ua/
Здоров’я від природи-